Мото ГП

Хорор пад на Оливеира при 300 км/час, квалификациите во Филип Ајленд одложени за недела наутро (ВИДЕО)

Квалификациите за ГН на Австралија се одложени за во недела наутро откако силниот ветер кој често го менува правецот предизвика хорор пад на Мигел Оливеира на четвртиот слободен тренинг во Мото ГП.

Мото ГП викендот во Австралија ги поремети плановите на организаторот. Денеска имаше силен ветер кој често го менува правецот па на почетокот од четвртиот слободен тренинг се случи голем инцидент.

Мигел Оливеира загуби контрола над моторот на крајот од правецот каде се развива брзина од 300 км/час, излета во тревата и падна. Неговиот мотор се распарчи, а тој на носилки беше изнесен по укажаната лекарска помош.

За среќа Португалецот нема посериозни повреди освен модринки по телото, но хорор падот предизвика сесијата да биде суспендирана, а возачите итно да заминат на состанок и да изгласаат одложување на квалификациите, кои сега ќе се одржат во недела наутро.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе