Шампионот предизвика инцидент во Сочи

Хамилтон згази механичар од својот тим на тренинг во Сочи (ВИДЕО)

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон направи мал инцидент за време на тренинг во Сочи каде во недела ќе се вози трката за Големата награда на Русија. 

Хамилтон влегувајќи во боксот, не закочи на време, па удри еден од механичарите во својот тим. За среќа инцидентот помина без поголеми последици.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе