Формула 1

Хамилтон со нов рекорден круг до пол позиција на ГН на Америка

Луис Хамилтон доминацијата од тренинзите ја повтори и на квалификациите во Остин, Британецот со рекордно време од 1:33.108 стигна до пол-позиција

Луис Хамилтон делува незапирливо на ГН на Америка и останува да се види дали утре ќе го комплетира одличниот викенд во Остин со победа.

Британецот беше најбрз во квалификациите, и со рекордно време од 1:33.108 стигна до пол-позиција.

Друштво во првиот ред ќе му прави Себастијан Фетел, кој во последниот брз круг извади џокер од ракавот и постави врмее од 1:33.347 и ги раздели двајцата возачи на Мерцедес.

Па Ботас мораше да се задоволи со место во вториот ред, каде друштво ќе му прави Даниел Рикиардо.

Потоа следуваат Раиконен, Верстапен, Окон, Саинц, Алонсо и Перез.

Но Макс Верстапен ќе добие казна поради промена на моторот, па ќе има мала промена на утрешниот грид.

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе