Формула 1

Хамилтон победник во Силверстоун по рекордни шести пат!

Луис Хамилтон е победник на ГН на Велика Британија, на актуелниот шампион му се посреќи со безбедносното возило за да има рутинска трка откако Валтери Ботас водеше петнаесетина круга.

Нова еден-два победа за Мерцедес, Луис Хамилтон победи на домашната трка и славеше во Силверстоун по рекорден шести пат. Британецот беше агресивен од самиот старт но Валтери Ботас одолеваше и беше лидер петнаесетина круга. 

Потоа следуваа првите влегувања во бокс, Луис Хамилтон остана некој круг повеќе, му се насмевна среќата откако излезе безбедносното возило, па тој го превзеде водството. Во корист му беше и тоа што механичарите на Мерцедес не го сервисираа Валтери Ботас, па Финецот до крајот на трката мораше уште еднаш да менува гуми и веќе тука беше јасно кој ќе победи. 

Зад нив, Макс Верстапен водеше интересна битка со возачите на Ферари. Кога изби на третата позиција, Холанѓанецот беше удрен од Себастијан Фетел, па назадуваше две позиции а последното место на пидесталот му припадна на Шарл Леклер. 

Пјер Гасли конечно извезе една добра трка и финишираше како четврти, а во бодови уште завршија и Карлос Саинц, Даниел Рикиардо, Кими Раиконен, Дани Квјат и Нико Хулкенберг.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе