Формула 1

Хамилтон победи во Монако, но е под истрага за судир со Верстапен!

Луис Хамилтон мина прв низ целта на ГН на Монако, но дали ќе ја задржи победата, ќе кажат стјуардите откако беше отворена истрага за сударот помеѓу Британецот и Макс Верстапен во финишот од трката.

Луис Хамилтон се радува на триумф во Монако, актуелниот шампион иако имаше големи проблеми со предниот лев пневматик, успеа да го задржи Макс Верстапен зад себе.

Сепак работите може да се променат на зелена маса откако двајцата се под истрага за сударот во финишот од трката. Макс Верстапен реши да си ја проба среќата на три круга пред крајот, го нападна Луис Хамилтон на излезот од тунелот, но дојде до контакт, па двајцата ја скратија шиканата и продолжија да возат.

За разлика од Луис Хамилтон, кој во моментов стои како победник, Макс Верстапен нема да заврши на подиумот и покрај тоа што финишираше втор. Холанѓанецот има пет секунди казна за инцидентот од почетокот на трката кога не излезе на безбеден начин од боксот и дојде до контакт помеѓу него и Валтери Ботас во пит-лејнот.

Така, второто место му припадна на Себастијан Фетел, а последното место на пиедесталот на Валтери Ботас.

Во бодови уште завршија Пјер Гасли, Карлос Саинц, Дани Квјат, Алекс Албон, Даниел Рикиардо и Роман Грожан.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе