Формула 1

Хамилтон победи во Мексико, но титулата ќе ја заверува на друго место

Луис Хамилтон дојде до десетата победа оваа сезона откако прв ја мина целта и на трката за Големата награда на Мексико, но најверојатно титулата ќе ја завери на следната трка. 

Изминатите две сезона Хамилтон титулата ја обезбедуваше токму на трката во Мексико, но овој пат тоа не беше случај иако имаше шанса за такво нешто
 
Луис Хамилтон ја оствари 83. победа во кариерата, зад него се пласираше Себастијан Фетел, Валтери Ботас заврши како трет, а четврти беше Шерл Леклер.
 
Бодови освоија уште Албо и Верстапен од Ред Бул, Перез (Рејсинг Поинт), Рикардо (Рено), Квајт и Гасли (Торо Росо).
 
Хамилтон не успеа и овој пат во Мексико да стане шампион, но тоа ќе може да го направи веќе на следната трка која на 3. ноември се вози за Големата награда на САД.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе