Формула 1

Хамилтон победи во Катар, Алонсо по седум години се искачи на пиедесталот

Луис Хамилтон победи на ГН на Катар и ја намали предноста на Макс Верстапен на 8 бодови, Фернандо Алонсо за прв пат по 2014 година, обезбеди место на пиедесталот.

Луис Хамилтон триумфираше на премиерната трка во Катар, Британецот немаше многу мака, се одвои уште на стартот и потоа рутински извозе за победа и намалување на предноста на Макс Верстапен на 8 бодови.

Холанѓанецот непосредно пред стартот дозна дека ќе назадува пет места, но брзо надоплни за пехот, уште во првите неколку круга се најде на втората позиција, и кога веќе не можеше да се бори за победа, освои еден дополнителен бод за најбрз круг.

Зад нив, Фернандо Алонсо успеа да се избори за позицијата број 3, Шпанецот за прв пат по 2014 се искачи на пиедесталот.

Во бодови денеска уште завршија Перез, Окон, Строл, Саинц, Леклер, Норис и Фетел.

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе