Формула 1

Хамилтон победи во Бахреин, Перез на суров начин остана без подиум

Луис Хамилтон победи на ГН на Бахреин која беше одбележана од страшниот судар на Роман Грожан, Британецот немаше конкуренција и прв мина низ целта пред Макс Верстапен и Алекс Албон.

Луис Хамилтон ја забележа 11. победа оваа сезона, Британецот вечерва триумфираше на ГН на Бахреин. Ноќната трка во пустината започна со страшен судар. Роман Грожан се заби во заштитната ограда во првиот круг а неговиот болид се преполови и се запали. Французинот беше дваесетина секунди во оган, но со помош на брзата реакција на стјуардите се спаси од смрт.

По ре-стартот на трката дојде до нов инцидент, Ленс Строл се преврт по еден контакт со Дани Квјат па на патеката излезе безбедносното возило.

Откако се расчити патеката, љубителите на мотоспортот конечно можеа да видат трка, но Луис Хамилтон уште се погрижи да нема возбуда кога е во прашање првото место. Британецот доминираше и мина прв низ целта пред Макс Верстапен.

Во финишот од трката, Серхио Перез на суров начин остана без подиум. На три круга пред крајот се распиа неговиот мотор и тој мораше да се паркира крај патека, а на последното место на пиедесталот се искачи Алекс Албон.

Во бодови уште завршија Ландо Норис, Карлос Саинц, Пјер Гасли, Даниел Рикардо, Валтери Ботас, Естебан Окон и Шарл Леклер.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе