Формула 1

Хамилтон победи на втората трка во Австрија, катастрофа за Ферари

Актуелниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон дојде до првата победа во новата сезона откако триумфираше на втората трка која исто така се возеше во Австрија на „Ред Бул ринг“. 

Луис Хамилтон кој беше четврти минатиот викенд, овој пат дојде до посакуваниот триумф. Интересна беше битката за втората позиција меѓу Ботас и Верстапен. Возачот на Мерцедес заврши втор откако во 67. круг го престигна Верстапен.
 
На четвртата позиција беше Албон од Ред Бул, а по него следуваа Норис, Перез, Строл, Рикиардо, Саинц и Квијат.
 
Трката брзо ќе сакаат да ја заборават возачите на Ферари. Леклер и Хамилтон се судрија уште во првиот круг, во третиот свиок и предвреме завршја.
 
Следната недела се вози Хунгароринг, трката за Големата награда на Унгарија.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе