ГН на Бразил

Хамилтон незапирлив во квалификациите за старт од пол во спринтот, но ќе биде казнет за трката во недела

Луис Хамилтон беше најбрз во квалификациите за ГН на Бразил и ќе стартува од пол во утрешната спринт трка, но Британецот ќе биде казнет за главната трка во недела откако го промени моторот.

Луис Хамилтон доминираше на првиот слободен тренинг и во квалификациите во Интерлагос. Британецот беше недостижен за ривалите и утре ќе стартува од пол во спринт трката, друштво во првиот ред ќе му прави конкурентот за титулата, Макс Верстапен.

Но актуелниот шампион ќе има мал пех за главната трка во недела, ќе биде казнет за промена на моторот и ќе назадува пет места.

Мерцедес сака Луис Хамилтон во финишот од сезоната да атакува со нов мотор, ГН на Бразил овозможува претекнувања, па „сребрената стрела“ верува дека промена на моторот овој викенд ќе помине со најмалку штета.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе