БРИТАНЕЦОТ НА ЧЕКОР ДО ИСТОРИЈА

Хамилтон на состанок со судбината

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон попладнево во Унгарија има прва шанса да го изедначи рекордот на Михаел Шумахер од 68 пол-позиции во Формула 1

Михаел Шумахер во 2006, на ГН на Франција, стигна до рекордната 68 пол-позиција, а седум трки претходно го собори достигнувањето на Аиртон Сена, кој 12 година беше на тронот со 65 пол-позиции.

Луис Хамилтон денеска има прва шанса да се изедначи со легендарниот Германец.

Овој викенд на програмата е ГН на Унгарија, а на последните пет трки на Хунгароринг, Луис Хамилтон дури во три наврати стартуваше од пол-позиција.

Но задачата нема да биде лесна, покрај главниот ривал оваа сезона Ферари, вчера на слободните тренинзи брзина покажа и Ред Бул.

Eве ние ве сакаме, ве каниме да ни се придружите, ама за тоа ќе морате да се откажете од најсветото, од вашето „јас“ !?

повеќе

Доколку Нимиц нè разочара, Владата ќе биде исправена пред тешка дилема дали да стави помалку поволен предлог на референдум или да чека поповолен за да ги максимизира шансите референдумот да успее, но притоа и да ризикува губење на моментумот.

повеќе

Определуваќи се за европските вредности на демократијата се наоѓаме пред историска шанса која не треба и не смее да се пропушти не само во односите со Бугарија.

повеќе