Драмата продолжува

Хамилтон може да остане без спектакуларната победа во Хокенхајм, стјуардите отворија истрага! (ВИДЕО)

Луис Хамилтон стигна до голем триумф на ГН на Германија но би можел да остане без победата откако стјуардите решија да го истражат потегот со кој Британецот во последен момент се откажа од влегување во бокс.

Драмата во Хокенхајм очигледно не е завршена. Луис Хамилтон би можел да остане без спектакуларната победа. Британецот благодарејќи на дождот и излетувањето на Себастијан Фетел мина прв низ целта иако стартуваше како 14-ти.

Сепак, по крајот на трката стјуардите покренаа истрага и го повикаа Британецот на разговор. Причина е потегот со кој возачот на Мерцедес во последен момент се откажа од влегување во бокс и преку тревата се врати на патеката.

За сличен инцидент на ГН на Азербејџан во 2016, Кими Раиконен доби казна од 5 секунди.

Доколку Луис Хамилтон биде санкциониран и стјуардите се решат за казна од 5 секунди, тогаш тој ќе ја загуби првата позиција и неговиот тимски колега Валтери Ботас ќе биде прогласен за победник.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе