Гран при

Хамилтон ја прослави победата во Монако со скокање во базен (ВИДЕО)

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, постигна емоционална победа на Големата награда на Монако, а потоа ја прослави својата победа со назадечко рипање во базен.

Хамилтон ја освои трката полна со настани во Монте Карло, откако го претрка веќе казнетиот Макс Верстапен.

Откако ги прими своите трофеи и уживаше во радосните восклици на толпата, Хамилтон одлучи дека е време да се брцне во базенот.

Говорејќи пред славеничкото капење, Хамилтон ѝ ја посвети својата макотрпна победа на австриската Ф1-легенда Ники Лауда, кој почина неделава.

„Ова беше дефинитивно најтешката трка што сум ја возел, но всушност се борев со духот на Ники“, изјави Хамилтон.

„Знаев дека ќе гледа надолу и ќе симне капа. Се обидував да останам фокусиран и да го направам горд“.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе