Формула 1

Хамилтон и Мерцедес доминираа во Мелбурн, Фетел изненаден од брзината на „сребрената стрела“

Првиот ден од викендот во Австралија започна со доминација на Луис Хамилтон и Мерцедес, Себастијан Фетел е изненаден од брзината на „сребрената стрела" во Мелбурн.

Ферари доминираше на тестирањата во Барселона, многумина веруваа дека тимот од Маранело најдобро сработил зимава, а признание дојде и од Мерцедес.

Сепак, сликата беше сосема поинаква на првиот ден од викендот во Австралија и премиерната трка од новата сезона. Луис Хамилтон и Мерцедес беа најбрзи на двата слободни тренинга.

И додека разликата не беше голема на првиот, на вториот ривалите заостануваа 0,8 секунди. Ваквиот развој на настаните го изненади Себастијан Фетел, кој вели: „Изгледаат прилично силно, и што е поважно, многу посилно од она што говореа пред стартот на викендот. Беа едно скалило погоре од сите други“.

Но најголемиот дел од луѓето во падокот сметаат дека Ферари е тој кој сега не ги открива сите адути во Мелбурн и намерно биле толку бавни денеска.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе