Вимблдон

Халеп никогаш подобра, ја растури Вилијамс и го освои првиот трофеј на Вимблдон

Симона Халеп одигра неверојатен меч, нејзиниот најдобар во кариерата, за 56 минути ја победи Серена Вилијамс во финалето и прв пат го освои Вимблдон.

Вимблдон има нова шампионка, Симона Халеп со фантастичен перфроманс ја победи Серена Вилијамс и дојде до огромниот трофеј. 
 
Мечот не траеше ни еден час, Халеп победи со 6-2 и 6-2 за само 56 минути игра.
 
По натпреварот таа беше прашана дали некогаш одиграла подобар меч од овој, таа одговори: „Никогаш“.
 
И Серена Вилијамс беше полна со комплименти за Халеп велејќи дека Романката одиграла меч кој е надвор од умот.
 

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе