УФЦ

Хабиб: Немам намера веќе да се борам, купив овци, сакам да ја развивам мојата фарма

Хабиб Нурмагомедов вели дека нема да си го погази зборот, ја заврши ММА кариерата и сега сака да им се посвети на студиите и да својата фарма. 

Хабиб со 29 победи и без пораз ја заврши кариерата, се појавија гласини дека тој ќе се врати за барем уште еден меч бидејќи желба на татко му беше да се пензионира со 30 победи.
 
Но, тој ја отфрла таа можност, вели дека сака да се посвети на други работи во животот, веќе нема интерес да се бори.
 
„Можете да се борите и до 40 години но треба да имате цел. Јас имав цел и ја исполнив. Немам веќе интерес да се борам. Следната година ќе дипломирам, би сакал да се надградувам, да одам и на магистерски студии, да посветам повеќе време на тоа. Купив овци, имам своја фарма, би сакал да го развивам тоа. Имам бикови, имам крави“, изјави Хабиб.

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе