АТП Мадрид

Големиот шпански талент, Алкараз го победи Надал и ќе игра полуфинале со Ѓоковиќ

19-годишниот Алкараз го победи неговиот сонародник Рафаел Надал и во полуфиналето на турнирот во Мадрид ќе игра против Новак Ѓоковиќ. 

Алкараз важи за наследник на Надал, а веќе почна да го победува својот легендарен сонародник.
 
Првиот сет го доби Алкараз убедливо со 6-2, а во вториот Надал беше уште поубедлив, го доби со 6-1 и израмни на 1-1 во сетови.
 
Во третиот решавачки Алкараз победи со 6-3 и се пласираше во полуфиналето а таму ќе игра со Новак Ѓоковиќ кој претходно беше подобар од Хуркач.
 
Ѓоковиќ славеше лесно со 2-0 во сетови, 6-3 во првиот и 6-4 во вториот сет.
 
До крајот на денот треба да се одиграат уште две четвртфинални двојки, Рубљов - Циципас и Оже Алиасим - Зверев.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе