Големците играат маестрален меч

Големата битка меѓу Ѓоковиќ и Надал продолжува денес

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал синоќа започнаа супер интересен меч, српскиот тенисер води со 2-1 во полуфиналната борба која ќе продолжи денес.

Поради екстремно долгиот меч на Андерсон и Иснер, јасно беше дека Ѓоковиќ и Надал нема да го завршат во еден ден нивниот меч. Двајцата големци успеаја да одиграат три сета до полноќ кога мечот мораше да прекине.
 
Ѓоковиќ на Вимблдон покажа дека ја враќа старата шампионска форма, најдобар доказ за тоа е мечот со Надал. Двајцата играа маестрален тенис кој ќе продолжи денес.
 
Ѓоковиќ го доби првиот сет со 6-4, во вториот Надал врати со 6-3, во третиот се играше тајбрејк кој го доби Србинот со 11-9.
 
Натпреварот денеска продолжува од 14 часот, големото финале е утре од 15 часот.

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе

На Грците не им е важно дали вечно ќе ја нарекуваат соседната земја „Скопје“, или дали соседите утре сами ќе почнат да се нарекуваат „Република на Осамениот Бор“. Она што ним навистина им е важно е како ја нарекува остатокот од светот.

повеќе