Ѓорческа тргна фуриозно на турнирот во Белград

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа имаше одличен старт на Источно-европскиот шампионат кој се игра во Белград. 

Лина Ѓорческа доминираше против хрватската тенисерка Маријана Дражиќ, загуби само еден гејм. Првиот сет го доби со 6-1, во вториот победи перфектно со 6-0.
 
Во следното коло Ѓорческа ќе игра против српската тенисерка Тијана Сретеновиќ.
 
Турнирот го организира славниот српски тенисер Јанко Типсаревиќ. Според системот на натпреварување, прво се игра во групна фаза, па најдобрите две од сите групи одат во финалниот турнир.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе