Македонската тенисерка повторно освојува трофеи

Ѓорческа освои нова титула во двојки, овој пат во Минск

Брзо по трофејот во Есен, најдобрата македонска тенисерка триумфираше во двојки и на ИТФ фјучрсот во Минск. 

Лина Ѓорческа заедно со Анастасија Комардина од Русија победија во финалето во Минск во еден возбудлив и неизвесен меч против домашните тенисерки Илона Кремен и Ирина Шиманович.
 
Лина и Анастасија го загубија првиот сет во тајбрејк со 7-4, вториот го добија со 6-4, а во одлучувачкиот специјален тајбрејк победија со 10-8.
 
Турнирот во Минск беше со награден фонд од 25 илјади американски долари.
 

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе