ИТФ КИАСО, ШВАЈЦАРИЈА

Ѓорческа ќе се бори за трофеј на турнирот во Киасо

Лина Ѓорческа и Александрина Најденова се изборија за финале во двојки на ИТФ турнирот во Киасо откако лесно со 2-0 во сетови славеа над Жорж Миртиј и Суњо Тес

Најдобрата македонска тенисерика, Лина Ѓорческа и нејзината партнерка од Бугарија, Александрина Најденова ќе се борат за трофеј на ИТФ турнирот во Киасо.

Попладнево во полуфиналето тие лесно и за помалку од еден час со 2-0 во сетови (6-1 и 6-3) славеа над Жорж Миртиј од Франција и Суњо Тес од Швајцарија.

Во финалето, Ѓорческа и Најденова за противник ќе ги имаат Катерина Краперова од Чешка и Росалие ван дер Хоек од Холандија.

Сите овие промашувања на Груевски имаат едно заедничко - дирекно ја загрозија државноста на Република Македонија.

повеќе

Во САД и во многу европски земји, просечните плати стагнираат, и покрај тоа што многу од економиите закрепнаа од финансиската криза од 2008 година.

повеќе

(Полемика: „Стратегија за прашањето на користење на уставното име на Република Македонија во ООН“, Игор Јанев, МКД.мк, 11 ноември 2017)

повеќе