ИТФ фјучерс Анталија

Ѓорческа ја прегази првата носителка во Анталија

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа загуби само два гејма против првата носителка на ИТФ фјучерсот во Анталија. 

Лина имаше фантастичен старт во Анталија, македонската тенисерка и одржа лекција на најдобрата тенисерка од Турција, Чагла Бујукачкај која е 177 на ВТА листата.
 
Ѓорческа првиот сет го доби со 6-0, а вториот со 6-2 и се пласира во следната рунда.
 
Во второто коло Лина ќе игра против Андреа Лазаро Гарсија од Шпанија.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе