Ѓорческа го заврши настапот во Севиља

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа денеска го загуби полуфиналето во сингл конкуренција, а беше поразена и во финалето во двојки.в

Лина Ѓорческа денеска настапи најпрво во полуфиналето во сингл конкуренција каде играше против Аавенесјан од Русија.
 
Ѓорческа го загуби првиот сет со 2-6, но со иста мера се реваншираше во вториот и израмни на 1-1. Решавачкиот сет го доби руската тенисерка со 6-3 и таа се пласира во финалето.
 
Во финалето во двојки Ѓорческа со својата партнерка Лукас загубија од Вилда Хенеман од Шведска и Јеонво Ку од Јужна Кореја.
 
Ѓорческа и Лукас имаа водство од 5-0 и сервис, а тогаш нивните противнички почнаа серија која траеше 12 гејма. Го добија првиот сет со 7-5, во вториот водеа со 5-0 и дури тогаш нашата тенисерка и нејзината партнерка освоија нов гејм, но го загубија сетот со 6-1.

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе