ИТФ фјучрс Анталија

Ѓорческа го освои турнирот во Анталија

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа победи на турнирот во Анталија откако во финалето ја совлада финската тенисерка Она Орпана. 

Лина Ѓорческа победи на ИТФ турнирот кој се играше во Анталија за награден фонд од 15.000 долари.
 
Мечот траеше речиси два и пол чаша, првиот сет Лина го доби со 6-4, во вториот загуби во тајбрејк со 7-5. Во третиот решавачки сет македонската тенисерка беше убедлива со 6-1 и со 2-1 во сетови дојде до трофејот од турнирот.
 

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе