Ѓорческа елиминира уште една носителка и се пласира во полуфиналето во Визбаден!

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа се пласираше меѓу четирите најдобри на турнирот во Визбаден откако ја победи осмата носителка Федерика Ди Сара. 

Фото: Аксел Руске
Откако најпрво ја помина четвртата носителка, денеска Лина Ѓорческа ја среди и осмата фаворитка на турнирот во Визбаден.
 
Македонката првиот сет го доби со убедливи 6-1, во вториот направи брејк, поведе со 2-0 по што противничката реши да го предаде мечот.
 
Во полуфиналето Ѓорчека утре ќе игра со победничката од дуелот меѓу првата носителка Клара Бурел од Франција и Романката Александра Игнатик. 

Легенда под Главна слика

Фото: Аксел Руске

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе