Ѓорческа е одлична во Севиља, обезбеди полуфинале во сингл и финале во двојки

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа денеска имаше одличен ден на турнирот во Севиља откако обезбеди полуфинале во сингл конкуренција и финале во двојки. 

Ѓорческа во денешното четвртфинале во сингл ја победи четвртата носителка Шиникова од Бугарија.
 
Бугарката го доби првиот сет со 6-4, но следните два ѝ припаднаа на македонската тенисерка со идентични 6-3.
 
Во полуфиналето Ѓорческа ќе игра со руската тенисерка Елина Аванесијан која е на 305 место на ВТА листата.
 
Ѓорческа со својата партнерка Лукас без игра се пласираа во финалето на турнирот во двојки откако нивните противнички Хобгарски и Шиникова се откажаа.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе