АТП Белград

Ѓоковиќ загуби во финалето, Рубљов го крена пехарот во Белград

Новак Ѓоковиќ со 2-1 во сетови го загуби финалниот меч на АТП турнирот во Белград, рускиот тенисер Андреј Рубљов е победникот. 

Ѓоковиќ на патот до финалето сите три меча ги доби со пресврт, го губеше првиот сет, а потоа ќе ги добиеше следните два и ќе победеше. Така почна и овојпат, но не успеа да направи пресврт.
 
Рубљов го доби првиот сет со 6-2, а вториот по голема борба му припадна на Ѓоковиќ кој го зема сетот во тајбрејк со 7-4.
 
Дотогаш се одеше по проверениот рецепт, но во третиот решавачки сет Ѓоковиќ не успеа да земе ниту еден гејм, загуби со 6-0 и го загуби мечот со 2-1 во сетови. Пехарот замина во витрината на Рубљов.

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе