АТП Дубаи

Ѓоковиќ загуби во Дубаи, Медведев ќе се качи на првото место на АТП листата

Новак Ѓоковиќ доживеа елиминација во четвртфиналето на АТП турнирот во Дубаи откако со 2-0 во сетови загуби од Чехот, Јиржи Весели. 

Ѓоковиќ го стартуваше турнирот со две победи, па се очекуваше дека денеска ќе ја мине и четвртфиналната пречка, но Весели одигра одличен меч и дојде до триумф.
 
Чешкиот тенисер првиот сет го доби со 6-4, а во вториот се играше тајбрејк кој Весели го доби со 7-4 и ја комплетираше победата.
 
Овој пораз значи дека Новак Ѓоковиќ ќе го загуби првото место на АТП листата кое го држеше 361 недела. Од понеделник прво место ќе биде Данил Медведев.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе