Вимблдон

Ѓоковиќ во четири сета го помина Хуркач за пласман во осминафиналето на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ се испоти против Хуберт Хуркач, особено во првите два сета, но победи со 3-1 и се пласираше во следното коло.

Првиот носител на Вимблдон, рекетот број еден во моментов, Новак Ѓоковиќ продолжува во осминафиналето откако денеска го совлада Хуберт Хуркач.
 
Полскиот тенисер му пружи силен отпор на Ѓоковиќ, но не го изненади.
 
Првиот сет го доби Ѓоковиќ со 7-5, во вториот се играше тајбрејк кој му припадна на Хуркач со 7-5. Третиот сет беше најлесниот за Новак, го доби со 6-1, а во четвртиот победи со 6-4.
 
Во осминафиналето Ѓоковиќ ќе игра со подобриот од последниот денешен дуел, мечот меѓу Оже Алиасим и Хумберт.
 

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава? 

повеќе

На 2 јуни во Црна Гора беше прогласен крај на епидемијата. Од првиот бран, земјата излезе со следниот биланс: 324 заразени и 9 починати лица.

повеќе