АТП Мајами

Ѓоковиќ тргна по рекордна седма титула во Мајами со рутинска победа над Томиќ

Новак Ѓоковиќ без многу мака триумфираше над Бернард Томиќ на стартот од мастерсот во Мајами, Србинот со 2-0 во светови ја доби пресметката со Австралијанецот.

Новак Ѓоковиќ, кој во Мајами ќе атакува на рекордна седма титула, брзо ја заборави елиминацијата на Индијан Велс, и утрово стартуваше со рутинска победа над Бернард Томиќ. 

Тенисерот од Австралија пружи отпор само во првиот сет, кој популарниот Ноле го доби со 7-6 во тај-брејк. 

Рекетот број 1 потоа немаше никакви проблеми во вториот сет, го реши во своја корист со 6-2 и ја заврши работата за 76 минути. 

Во третото коло на мастерсот во Мајами, Новак Ѓоковиќ ќе игра против Федерико Делбонис од Аргентина.

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

повеќе

Пробацијата претставува клучна новина во реформата на нашиот пенитенцијарен и казненоправен систем и приоритетна цел на владината политика.

повеќе