АТП Мастерс Рим

Ѓоковиќ спаси две топки и по долг меч го победи Дел Потро

Новак Ѓоковиќ и Хуан Мартин Дел Потро одиграа меч кој траеше повеќе од три часа, на крајот српскиот тенисер се радуваше на победата.

Дел Потро беше блиску да го елиминира Новак Ѓоковиќ, имаше две меч топки во вториот сет, но не успеа да ги искористи.
 
Првиот сет го доби Аргентинецот со 6-4, во вториот Ѓоковиќ имаше водство од 5-2 и сет топка но не ја искористи, Дел Потро се врати и го однесе сетот во тајбрејк. Во тајбрејкот Дел Потро имаше водство од 6-4, две меч топки, но Ѓоковиќ ги доби наредните четири поени и изедначи на 1-1 во сетови.
 
Третиот решвачки сет Новак го доби со 6-4 за победа од 2-1 во сетови и пласман во полуфиналето.
 
Во полуфиналето Ѓоковиќ ќе игра против Шварцман, а во другото ќе играат Надал и Циципас.

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

повеќе

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".

повеќе