АТП Мастерс Рим

Ѓоковиќ спаси две топки и по долг меч го победи Дел Потро

Новак Ѓоковиќ и Хуан Мартин Дел Потро одиграа меч кој траеше повеќе од три часа, на крајот српскиот тенисер се радуваше на победата.

Дел Потро беше блиску да го елиминира Новак Ѓоковиќ, имаше две меч топки во вториот сет, но не успеа да ги искористи.
 
Првиот сет го доби Аргентинецот со 6-4, во вториот Ѓоковиќ имаше водство од 5-2 и сет топка но не ја искористи, Дел Потро се врати и го однесе сетот во тајбрејк. Во тајбрејкот Дел Потро имаше водство од 6-4, две меч топки, но Ѓоковиќ ги доби наредните четири поени и изедначи на 1-1 во сетови.
 
Третиот решвачки сет Новак го доби со 6-4 за победа од 2-1 во сетови и пласман во полуфиналето.
 
Во полуфиналето Ѓоковиќ ќе игра против Шварцман, а во другото ќе играат Надал и Циципас.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе