АТП Мастерс Рим

Ѓоковиќ спаси две топки и по долг меч го победи Дел Потро

Новак Ѓоковиќ и Хуан Мартин Дел Потро одиграа меч кој траеше повеќе од три часа, на крајот српскиот тенисер се радуваше на победата.

Дел Потро беше блиску да го елиминира Новак Ѓоковиќ, имаше две меч топки во вториот сет, но не успеа да ги искористи.
 
Првиот сет го доби Аргентинецот со 6-4, во вториот Ѓоковиќ имаше водство од 5-2 и сет топка но не ја искористи, Дел Потро се врати и го однесе сетот во тајбрејк. Во тајбрејкот Дел Потро имаше водство од 6-4, две меч топки, но Ѓоковиќ ги доби наредните четири поени и изедначи на 1-1 во сетови.
 
Третиот решвачки сет Новак го доби со 6-4 за победа од 2-1 во сетови и пласман во полуфиналето.
 
Во полуфиналето Ѓоковиќ ќе игра против Шварцман, а во другото ќе играат Надал и Циципас.

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе

Она она што го нудат медиумите во времето на ковид-19 покажа колку тие не се подготвени за да известуваат во време на криза, а кризите ги има сè почесто.

повеќе