АТП Токио

Ѓоковиќ со само три загубени гејма го помина Пуј за пласман во полуфинале

Новак Ѓоковиќ буквално го растури Лукас Пуј, српскиот тенисер му дозволи само три гејма на Французинот и се пласира во полуфиналето на АТП турнирот во Токио. 

Ѓоковиќ успешно се враќа по кратката пауза поради повреда, Србинот денеска имаше импресивно издание против Пуј.
 
Во првиот сет загуби само еден гејм, во вториот му дозволи два на противникот, победи со 6-1 и 6-2 за пласман во полуфинале.
 
Во полуфиналето Ѓоковиќ ќе игра против подобриот од дуелот меѓу Гофан и Чунг.
 
Втората полуфинална двојка ја сочинуваат Опелка и Милман.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе