АТП Астана

Ѓоковиќ со само два загубени гејма се пласира во осминафиналето во Астана

Новак Ѓоковиќ се покажа во извонредно светло на стартот на турнирот во Астана, за само еден час го совлада Кристијан Гарин од Чиле. 

Српскиот тенисер покажува одлична форма во последно време. Денеска максимално сериозно влезе во мечот со Гарил и лесно го доби.
 
Загуби само два гејма, победи со 6-1 и 6-1 и се пласираше во осминафиналето.
 
Таму ќе игра против Ван Де Зандшулп.

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе