АТП Мастерс Париз

Ѓоковиќ со пресврт го победи Медведев во Париз и стана тенисер со најмногу Мастерс турнири

Новак Ѓоковиќ му се одмазди на Медведев за болниот пораз на УС Опен, со пресврт го победи во финалето на Мастерс турнирот во Париз и стана најтрофејниот тенисер кога се работи за овој вид на турнири. 

Пред финалето во Париз, Ѓоковиќ заедно со Надал имаа по 36 трофеи на Мастерс 1000 турнирите, по денешниот ден Србинот со 37 е сам на врвот на оваа листа.
 
Медведев добро го почна денешното финале, го доби првиот сет со 6-4, но потоа Ѓоковиќ се издигна и го сврте мечот.
 
Српскиот тенисер ги доби следните два сета со по 6-3 и дојде до победа од 2-1 во сетови.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе