Олимписки игри

Ѓоковиќ со лесна победа ја почна Олимпијадата

Новак Ѓоковиќ лесно во два сета со само четири загубени гејма го победи Уго Делиен од Боловија на стртот на тенискиот олимписки турнир. 

Ѓоковиќ во Токио атакува на своето прво олимписко злато, а настапот го почна со лесна победа над Делиен.
 
Српскиот тениски ас двата сета ги доби со идентични 6-2 и 6-2.
 
Во следното коло Ѓоковиќ ќе игра против Штруф кој со 2-0 во сетови беше подобар од Монтеиро.

Радован Павловски (1935, Ниш, Србија) е водечко име на третатта генерација македонски писатели, која во нашата литература се појави во шеесеттите години на минатото столетие и внесе нов творечки дух со препознатлив национален белег.

повеќе

Во јавните високообразовни институции, научноистражувачката дејност е целосно маргинализирана под неопходниот минимум.

 

повеќе

Го потсетувам претседателот на државата дека уставниот рок за создавање на парламентарно мнозинство е 20 дена, а веќе 30 дена Владата нема парламентарно мнозинство.

повеќе