Олимписки игри

Ѓоковиќ со лесна победа ја почна Олимпијадата

Новак Ѓоковиќ лесно во два сета со само четири загубени гејма го победи Уго Делиен од Боловија на стртот на тенискиот олимписки турнир. 

Ѓоковиќ во Токио атакува на своето прво олимписко злато, а настапот го почна со лесна победа над Делиен.
 
Српскиот тениски ас двата сета ги доби со идентични 6-2 и 6-2.
 
Во следното коло Ѓоковиќ ќе игра против Штруф кој со 2-0 во сетови беше подобар од Монтеиро.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе