УС Опен

Ѓоковиќ со еден загубен сет го почна настапот на УС Опен

Новак Ѓоковиќ имаше убедлив старт на УС Опен иако загуби еден сет од Данецот, Холгер Руне кој е 145. на АТП листата. 

Новак Ѓоковиќ цели кон освојување на сите грен слем турнири оваа година, за тоа да го направи му недостасува само уште трофејот на УС Опен.
 
Синоќа Ѓоковиќ убедливо го почна настапот иако загугби еден сет од Данецот, Руне.
 
Србинот првиот сет го доби со 6-1, а потоа загуби во тајбрејк 6-7 (5-7), следните два ги доби лесно со 6-2 и 6-1.
 
Во следното коло Ѓоковиќ ќе игра против Холанѓанецот, Талон Гриекспур кој направи изненадување откако со 3-2 го победи Штруф.

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе