АТП Мастерс Рим

Ѓоковиќ се пласираше во финалето, Србинот е на меч до трофејот во Рим

Ѓоковиќ без поголеми проблеми го победи Руд за пласман во финалето на Мастерсот во Рим. 

Новак Ѓоковиќ ја совлада и претпоследната пречка до трофејот на Мастерс турнирот во Рим, со 2-0 во сетови го победи Руд, 7-5 и 6-3.
 
Во финалето Ѓоковиќ ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Шаповалов и Шварцман.

Државата Бугарија ги исцрта своите позиции, а државата Македонија не. Сега сме во финалната фаза – за овие прашања да зборуваат партиските водачи – Заев, Мицкоски, а поретко нивните статисти – пратениците и претседателот на Републиката.

повеќе

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе