Ролан Гарос

Ѓоковиќ рутински го помина првото коло на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ убедливо со 3-0 го сетови го совлада Хуркач од Полска и се пласира во второто коло од Ролан Гарос.

Најголемите фаворити во машка конкуренција немаа проблеми на стартот на грен слем турнирот, и Новак Ѓоковиќ лесно го победи својот противник.
 
Ѓоковиќ го совлада Хуркач со 3-0 во сетови, 6-4, 6-2 и 6-2.
 
Во второто коло Новак ќе игра против Лаксонен од Швајцарија.
 

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе