АТП Шангај

Ѓоковиќ продолжува победнички во Шангај, преку Иснер стигна до четвртфиналето

Новак Ѓоковиќ без поголеми проблеми со 2-0 во сетови го совлада Џон Иснер и се пласира меѓу осумте најдобри на турнирот во Шангај. 

Откако се врати од повредата Ѓоковиќ се уште нема загубено сет, релативно лесно му беше и на денешниот меч против Џон Иснер.
 
Ѓоковиќ мечот го доби со по еден брејк во двата сета, првиот со 7-5, вториот со 6-3.
 
Во четвртфиналето српскиот тенисер ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Хукач и Циципас.
 
Пласман во четвртфиналето во досегашниот дел од денот изборија и Фоњини, Медведев и Беретини.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе