АТП Мадрид

Ѓоковиќ преку Тим до финалето во Мадрид

Новак Ѓоковиќ по два сета во кои имаше тајбрејк го победи Доминик Тим и се пласира во финалето на Мастерсот во Мадрид.

Новак Ѓоковиќ утре ќе се бори за трофејот на Мастерсот во Мадрид откако денеска беше подобар од Доминик Тим.
 
И во двата сета се играше тајбрек, но тоа не беа сетови со перфектни сервиси и на двајцата, напротив. Во првиот сет загубија по еден гејм на свој сервис, а во вториот по два. И во двата тајбрејка Ноле беше убедлив, 7-2 и 7-4.
 
Во финалето Ѓоковиќ ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Циципас и Надал.
 

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

повеќе