Австралија Опен

Ѓоковиќ преку Шварцман до најдобрите осум на Австралија Опен

Новак Ѓоковиќ лесно стигна до четвртфиналето на Австралија Опен, Србинот немаше проблеми ниту со Шварцман. 

Ѓоковиќ со 6-3, 6-4 и 6-4 го совлада Аргентинецот Шварцман и се пласираше меѓу осумте најдобри на Австралија Опен.
 
Новак таму ќе игра против Милош Раониќ кој игра изненадувачки добро во Мелбурн. Синоќа со 3-0 беше подобар од Марин Чилиќ, 6-4, 6-3 и 7-5.
 
Заврши турнирот за 15-годишната Гоф кој од Австралија Опен ги елиминираше Венус Вилијамс и Наоми Осака. Таа беше поразена од Американката Кенин со 2-1 во сетови 7-6, 3-6, 0-6.
 
Квитова ја елиминираше грчката тенисерка Сакари исто така во три сета, 6-7, 6-3 и 6-2.

Доколку нешто радикално не се промени, не можеме да очекуваме дека нашата економија брзо ќе се нормализира и ќе излезе од сегашната криза.

повеќе

Како да разликуваш дали „Македонец” означува етничка припадност или државјанство? Според потребата на моментот!

повеќе