АТП Мадрид

Ѓоковиќ преку Шарди до четвртфиналето во Мадрид

Новак Ѓоковиќ со 2-0 во сетови го совлада Французинот Шарди, Чилиќ со пресврт дојде до триумф во хрватско-српскиот дуел против Ласло Ѓере. 

Новак Ѓоковиќ се пласираше меѓу осумте најдобри во Мадрид по победа од 2-0 во сетови против Шарди. Ноле го доби првиот сет многу убедливо, со 6-1, но во вториот мораше да игра тајбрејк во кој беше подобар со 7-2.
 
Интересен беше дуелот меѓу Марин Чилиќ и Ласло Ѓере кој го доби Хрватот со 2-1. Српскиот тенисер го доби првиот сет со 6-4, а вториот го почна со брејк, водеше 2-0 и 3-1 кога Чилиќ се разбуди, зема пет гејма по ред и го доби сетот со 6-3. Во вториот Чилиќ славеше со 6-2 за победа од 2-1 во сетови.
 
Новак Ѓоковиќ и Марин Чилиќ е првиот четвртфинален пар во Мадрид.

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

повеќе