АТП Белград

Ѓоковиќ преку Кецмановиќ до полуфиналето на турнирот во Белград

Новак Ѓоковиќ со пресврт го совлада својот сонародник Кецмановиќ со 2-1 во сетови и се пласираше во полуфиналето каде ќе игра против Качанов. 

Миомир Кецмановиќ му пружи отпор на својот далеку пославен сонародник, Новак Ѓоковиќ, но не успеа да го изненади.
 
Ѓоковиќ го загуби првиот сет со 6-4, но ги доби следните два со 6-3 и 6-3, па со 2-1 во сетови се пласираше меѓу четирите најдобри.
 
Таму ќе игра против третиот носител Качанов кој со 2-0 во сетови, 7-5 и 6-4 беше подобар од Монтеиро.
 
Утре се играат преостанатите два четвртфинални меча на АТП турнирот во Белград, Даниел - Рублев и Фоњини - Оте.

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе