АТП Белград

Ѓоковиќ преку Кецмановиќ до полуфиналето на турнирот во Белград

Новак Ѓоковиќ со пресврт го совлада својот сонародник Кецмановиќ со 2-1 во сетови и се пласираше во полуфиналето каде ќе игра против Качанов. 

Миомир Кецмановиќ му пружи отпор на својот далеку пославен сонародник, Новак Ѓоковиќ, но не успеа да го изненади.
 
Ѓоковиќ го загуби првиот сет со 6-4, но ги доби следните два со 6-3 и 6-3, па со 2-1 во сетови се пласираше меѓу четирите најдобри.
 
Таму ќе игра против третиот носител Качанов кој со 2-0 во сетови, 7-5 и 6-4 беше подобар од Монтеиро.
 
Утре се играат преостанатите два четвртфинални меча на АТП турнирот во Белград, Даниел - Рублев и Фоњини - Оте.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе