Вимблдон

Ѓоковиќ покажа врвен тенис и за два часа го среди Кокинакис

Новак Ѓоковиќ се пласираше во 3. коло на Вимблдон, Србинот без многу мака го совлада Танаси Кокинакис со 3-0 во сетови (6-1, 6-4 и 6-2).

Новак Ѓоковиќ виде малку мака во првото коло, но попладнево одигра врвен тенис, не загуби ниту еден сет и за два часа го среди Танаси Кокинакис.

Србинот го отвори мечеот убедливо, првиот сет го доби со 6-2, најмногу борба имаше во вториот сет, кој му припадна на популарниот Ноле со 6-4, додека пак последниот сет беше рутински одработен со 6-2.

Во 3. коло на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ ќе се сретне со сонародникот Миомир Кецмановиќ, кој со 3-1 беше подобар од Алехандро Табило од Чиле.

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе