Мастерс Монте Карло

Ѓоковиќ почна моќно во Монте Карло, победи свој сонародник со само еден загубен гејм!

Ѓоковиќ имаше изненадувачки добар настап на стартот од мастерс турнирот во Монте Карло откако со само еден загубен гејм го победи неговиот сонародник Душан Лајовиќ.

По неуспешните настапи во Индијан Велс и Мајами, Ѓоковиќ на стартот од турнирот во Монте Карло покажа дека можеби е на вистинската патека за враќање во најдобрата форма.
 
Со 6-0 и 6-1 го победи Душан Лајовиќ и во голем стил обезбеди пласман во следното коло.
 
Наредниот противник на Ѓоковиќ е Хрватот Борна Чориќ кој со 2-0 во сетови беше подобар од Бенето.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе