УС Опен

Ѓоковиќ му се одмазди на Зверев и дојде на чекор до успех што никој не го направил во последните 52 години

Новак Ѓоковиќ со 3-2 (4-6, 6-2, 6-4, 4-6, 6-2) во сетови го совлада Алесандер Зверев и се пласираше во финалето на УС Опен каде ќе игра против Данил Медведев. 

Новак Ѓоковиќ се пласира во финалето на УС Опен и ако победи ќе стане првиот тенисер кој ги освоил сите четири грен-слем турнири во една календарска година по Род Лејвер на кој тоа му успеа во 1969 година.
 
Дополнителен мотив за него е и тоа што ќе ја освои 21. грен-слем титула и ќе ги надмине Роџер Федерер и Рафаел Надал.
 
Ова е вкупно 31. грен-слем финале со што го изедначи рекордот на Роџер Федерер.
 
Победата над Зверев во полуфиналето претставува и одмазда за поразот на Олимписките игри.
 
Што се однесува до мечот, Зверев почна подобро, го доби првиот сет со 6-4, но следните два му припаднаа на Ѓоковиќ со 6-2 и 6-4.
 
Зверев успеа да изедначи на 2-2 откако четвртиот сет го доби со 6-4, но во решавачкиот петти сет Ѓоковиќ беше подобар со 6-2 и го доби мечот со 3-2 во сетови.
 
Во финалето ќе игра со Медведев кој го победи Оже Алиасим со 3-0 (6-4, 7-5 и 6-2).
 

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе