Ролан Гарос

Ѓоковиќ лесно, во три сета го победи Бедене за пласман во осминафиналето на Ролан Гарос

Најдобриот светски терен и третото коло на Ролан Гарос го помина без загубен сет, овојпат негова жртва беше Словенецот, Алјаз Бедене. 

Ѓоковиќ загуби само осум гејма, мечот го доби со 6-3, 6-3 и 6-2 и се пласира во осминафиналето.

Таму ќе игра против Шварцман, кој со 3-0 (6-3, 6-1, 6-2) во сетови беше подобар од Григор Димитров.

Место во осминафиналето обезбеди и Рафа Надал. Шпанецот со 3-0 беше подобар од Холанѓанецот Ван де Зандшулп, победи со 6-3, 6-2 и 6-4.
 
Надал во следната рунда ќе игра Оже Алиасим кој беше подобар од Крајиновиќ со 3-0 (7-6, 7-6, 7-5) во сетови.
 

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе